Chełmce

Chełmce to wieś pięknie położona w dolinie rzeki Bobrzy, 15 km od Kielc. Bardzo charakterystycznym elementem krajobrazu wsi i okolic jest  kościół o białych ścianach wzniesiony na wzgórzu dominującym nad doliną. Widocznej z daleka, z Kielc również, białej bryły kościoła nie można pomylić z niczym innym. Parę ulic dalej tzw 'Kamienica’ dwór z XVII wieku

Kościół parafialny

Kościół położony na płaskim wzgórzu wzniesiony na pogorzelisku drewnianego kościoła w 1882 roku, murowany, neogotycki, trzynawowy, konsekrowany w 1912 roku. W ołtarzu głównym obraz MB z Dzieciątkiem z 1881 roku, czczony jako obraz Matki Boskiej Chełmckiej. Sklepienie drewniane. Organy i chrzcielnica rokokowe. Figury Ewangelistów z 1766.

Zbór ariański

Dwór Jana Stanisława Tarły znajduje się w centrum wsi Chełmce (gmina Strawczyn). Dwór pochodzi z końca XVI w. i należy do najstarszych dworów obronnych w Górach Świętokrzyskich. Z wyglądu kamienica posiada grube na metr mury. W pierwotnym stanie, pierwsze piętro stanowiło odrębną całość, do której nie można było dostać się z parteru jedynie za pomocą mostu zwodzonego przerzuconego przez drogę. Istnieją przypuszczenia, że mógł on pełnić rolę zboru ariańskiego. Budynek wzniesiony jest na rzucie zbliżonym do kwadratu, piętrowy. Zwany przez miejscowych „Kamienicą”.

Źródło: polskiezabytki.pl, chelmce.eu

Posted in Ciekawe miejsca, Zabytki and tagged .

One Comment

  1. Pingback: Trasa rowerowa doliną Bobrzy | Na rowerowym szlaku

Dodaj komentarz