Rodzinny Szlak Rowerowy 'Czarujące Widoki’

Nazwa szlaku „Czarujące widoki” idealnie oddaje charakter trasy. Przemierzając drogi na zboczach Pasma Łysogórskiego, czy jadąc Doliną Kielecko-Łagowską będziemy mieli możliwość podziwiania jednych z ładniejszych widoków Gór Świętokrzyskich. Poznamy okolice Krajna, Bielin, Skorzeszyc i Górna.

Rodzinny Szlak Rowerowy „Czarujące widoki” to trasa o długości 27 km. Nawierzchnia głównie asfaltowa, około 10 % to drogi w terenie. Szlak jednokierunkowy, dość łatwy, poprowadzony na pętli. Utrudnienia na trasie – podjazd z Porąbek do zabytkowej chaty w Kakoninie. Trasa po terenie odkrytym – w upalne dni wskazane nakrycie głowy i zapas napojów.

Szlak oznakowany nierównomiernie. Miejscami łatwo jechać za znakami, w innych miejscach trzeba niestety bawić się w poszukiwacza szlaku. Często brak ooznakowania w miejscach ważnych, np przed skrzyżowaniami.

Pomimo niedostatecznego oznakowania szlak polecam, poprowadzony urokliwymi zakątkami. Przepiękne widoki wynagrodzą niedogodności.

Ja rozpoczęłam jazdę szlakiem w centrum Krajna Parcele, natomiast na pętlę szlaku można oczywiście dołączyć w dowolnym punkcie. Ze skrzyżowania w Krajnie kierowałam się znakami turystycznymi wskazującymi drogę do Zabytkowej Chałupy w Kakoninie. Pierwsze 4,5 km to droga prosto przez wsie Krajno Drugie i Porąbki. To wsie dość gęsto zabudowane, natomiast widoki, które zobaczymy między domami są piękne. Po lewej wydłużony grzbiet Łysicy, po prawej zamykające Dolinę Kielecko – Łagowską Pasmo Orłowińskie. Na krańcu wsi Porąbki, na skrzyżowaniu przy szkole podstawowej skręcamy w lewo na Kakonin.

Rozpoczynamy podjazd do zabytkowej chałupy położonej na krańcu Kakonina. Początkowo wprost na Łysicę, tu żegnamy się z Porąbkami, potem lekko w prawo południowym zboczem góry. Około 3 km podjazdu kończy się przy pętli autobusowej i parkingu tuż przy Zabytkowej Chacie.

Zabytkowa Chata w Kakoninie to bardzo dobre miejsce na odpoczynek na trasie. Wyjątkowe widoki i bezpośrednie sąsiedztwo Puszczy Jodłowej sprawią dużo przyjemności. Parę lat temu pokuszono się o zagospodarowanie terenu przyległego do chałupy. Powstała Izba Dobrego Smaku, zabudowania gospodarcze i plac zabaw. Niestety często zdarza się, że Izba jest zamknięta,  na szczęście tuż za płotem jest  malutki „Sklep na szlaku”. Kupimy tu napoje i coś małego do przekąszenia.

Sprzed Chałupy ruszamy drogą w lewo. Czekają nas 3 km zjazdu wśród pól i podziwianie czarujących widoków.

Ostatnia prosta zjazdu to dojazd do zabudowań Bielin. Uwaga! Brak znaków na skrzyżowaniu, kierujemy się prosto w ulicę Starowiejską, którą jedziemy prosto do drugiego (!) skrzyżowania. Uwaga! Skręcamy z lewo za znakami szlaku dopiero tam, gdzie prowadzi droga na Napęków. Podążamy teraz Doliną Kielecko Łagowską. Przed nami rozciągają rozległe widoki na dolinę i wzgórza Pasma Orłowińskiego.

Uwaga! Po niespełna dwóch kilometrach kolejne skrzyżowanie i brak znaków. Skręcamy na Skorzeszyce. Od teraz po prawej stronie możemy w pełni podziwiać urodę Łysicy.

Główna droga pośród zabudowań prowadzi do głównego skrzyżowania w Skorzeszycach. To skrzyżowanie z drogą krajową 74 na odcinku Kielce – Opatów.

Wspomniane skrzyżowanie przejeżdżamy prosto, po lewej mijamy Dom Rekolekcyjny Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej. Teraz droga prowadzi nas przez dalszą część wsi, jeszcze przez chwilę będziemy podziwiać kraniec Pasma Orłowińskiego. Na końcu wsi asfaltowa droga wyraźnie skręca w prawo, zaś szlak prowadzi lewo w szutrową drogą między zabudowania. Po chwili przekroczymy niewielką rzeczkę Kakoniankę.

Teraz polna droga zawiedzie nas do lasu. Początkowo poruszamy się wyraźnie wyjeżdżoną drogą, by potem jechać ścieżką. Uwaga! Brak tu jakichkolwiek znaków szlaku, kierujmy się granicą pola  po lewej i krzewów po prawej.  Za ostatnim polem ścieżka skręca w lewo, znów po prawej drzewa i krzewy. Jedziemy ścieżką aż do niedalekiego skrzyżowania leśnych dróg. Tam szlak znów jest oznakowany.

Jedziemy w prawo. Teraz będziemy jechać ponownie granicą lasu, prosto około 2 km. Po lewej las Pasma Brzechowskiego, po prawej pola i cudowne widoki. Jak na dłoni od lewej Pasmo Masłowskie, Kraiński Grzbiet, Łysica i oczywiście Dolina Kielecko-Łagowska. Granicą lasu dojedziemy do widocznych zabudowań Kopalni Józefka w Górnie.

Tuż przy bramie kopalni skręcamy w prawo w stronę Górna. Uwaga! To najmniej przyjemny odcinek jazdy ze względu na duży ruch, szczególnie w tygodniu jeździ tamtędy sporo ciężarówek. Mijamy zakręt przy kopalni i znów przed nami cudowna rozległa panorama na Góry Świętokrzyskie.

Po lewej stronie drogi Pasma Masłowskie i zachodnia część Łysogór….

…po prawej stronie drogi Kraiński Grzbiet i Łysica i Pasmo Bielińskie.

Jedziemy prosto, mijamy skrzyżowanie przy kościele i dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą krajową 74. Tu w prawo za znakami szlaku. Na kolejnym skrzyżowaniu w lewo w kierunku na Starachowice. Wjeżdżamy do Krajna. Po prawej dumna Łysica. 3 km jazdy przez Krajno i docieramy do skrzyżowania, z którego ruszyliśmy.

Rodzinny Szlak Rowerowy „Czarujące Widoki” szczerze polecam. Tak piękne widoki uprzyjemnią nam rowerową wycieczkę 🙂

Ślad trasy poniżej, kliknij napis Traseo.

Posted in Rodzinne Szlaki Rowerowe, Szlaki, Szlaki znakowane poza Kielcami and tagged , .

Dodaj komentarz