Czerwony szlak rowerowy Stadion – Słowik

Czerwony szlak rowerowy Stadion – Słowik to trasa zaczynająca się na terenie kieleckiego terenu rekreacyjnego Stadion Leśny, a kończąca na krańcu miasta w dzielnicy Słowik, miejsca znanego w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku jako wczasowiska nad rzeką Bobrzą. Wypoczywał tu także Stefan Żeromski w czasach szkolnych, o czym wspomina w swoich dziennikach. Trasa łatwa, prowadzi urokliwymi terenami południowej części Kielc.

Długość: 10 km. Przewyższenie: 37 m. Podłoże: mieszane-asfalt, doga leśna, droga szutrowa. Rower: zalecany górski lub trekkingowy.
Atrakcje: Białogon kościół,  zespół fabryczny dawnych Zakładów Białogońskich  wraz z osiedlem przemysłowym, hale odlewni,  kotlarni i modelarni  z lat 1814–1820.

Trasa zaczyna się na Stadionie Leśnym przy skrzyżowaniu ulic Husarskiej i Alei Legionów. Stadion Leśny – rekreacyjny kompleks parkowo-leśny, to najpopularniejsze miejsce w Kielcach do odpoczynu, rekreacji i uprwiania sportu. Bezpośrednio sąsiaduje z Chęcińsko-Kieleckim Parkiem Krajobrazowym.

Szlak prowadzi alejką asfaltową w prawo. Mijamy obiekty MOSiRu: po lewej stadion lekkoatletyczny, a po chwili dojeżdżamy do Hali Legionów. To tutaj trenuje znakomita drużyna piłki ręcznej Vive. Między stadionem a halą prowadzi droga do lasu. Tamtędy przebiega szlak. Jedziemy prosto lasem, między ogrodzeniami terenów hotelowych, dalej za znakami do skrzyżowania dróg asfaltowych. Tu UWAGA! Latem w tym miejscu liście zasłaniają znaki szlaku. Po wyjechaniu na skrzyżowanie jedziemy w prawo w dół.

Na następnym skrzyżowaniu w lewo, w ulicę Pakosz. Teraz za główną drogą do końca asfaltu. Oznakowanie na tym odcinku nieco słabsze, znaki mogą być zasłonięte np przez liście drzew.

Pięknie prezentująca się góra Karczówka z charakterystyczną wieżą kościoła przy zespole klasztornym bernardynów . Widok z ulicy Pakosz.

Asfalt kończy się, wjeżdżamy do lasu, teraz prosto za szlabanem około 3 kilometrów drogą leśną. Będziemy jechać urokliwym lasem Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Dojeżdżamy do drugiego szlabanu. Tu za znakami w prawo aż do dużego skrzyżowania. Tu przez przejście dla pieszych na drogą stronę i dalej prosto ulicą Fabryczną w Białogonie.

Dojeżdżamy do pięknego kościółka .

Obok kościoła zabytkowy zespół fabryczny dawnych Zakładów Białogońskich. Za główną drogą, przy której jest kościół i białogońska farbryka jedziemy dalej, aż wyjedzimy z Białogonu. Przejeżdżamy most na Bobrzy, a potem po kilkuset metrach za znakami skręcamy w lewo i po chwili znów w lewo w ulicę Zalesie.

Prosto aż do niewielkiej skarpy z dużym drzewem, tu w prawo w drogę szutrowo-asfaltową. Pod mostem, potem w lewo i dalej drogą szutrową. Przy torach szlak prowadzi w prawo. Między domy.

Znaki zaprowadzą nas do ostatnich zabudowań, tu wjedziemy w leśną drogę. Po kilkuset metrach dojedzemy do dorgi asfaltowej. Tu w prawo. Koniec szlaku jest przy moście na Bobrzy, przy skrzyżowaniu z drogą w kierunku Krakowa.

Czerwony szlak rowerowy Stadion – Słowik kończy się na skraju miasta,  można wrócić stąd pociągiem ze stacji Słowik, która znajduje się po drugiej stronie drogi krakowskiej lub włączyć się w Rodzinny Szlak Rowerowy „Dziki Zachód„, który przebiega po drugiej stronie drogi, w pobliżu kościoła.

Czerwony szlak rowerowy Stadion – Słowik to propozycja na rodzinną wycieczkę, szlak jest łatwy do pokonania i niedługi. 

Posted in Szlaki, Szlaki znakowane na terenie Kielc and tagged .

Dodaj komentarz