Duża Pętla Bielińska, jeden z piękniejszych szlaków Gór Świętokrzyskich

Duża Pętla Bielińska to jeden z piękniejszych szlaków rowerowych Gór Świętokrzyskich. Prowadzi najpiękniejszymi zakątkami Łysogór, z których główną atrakcją jest wjazd na Łysą Górę do Świętokrzyskiego Parku Narodowego i wizyta w Klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Długość 40km, przewyższenia 312 m, podłoże: trzy czwarte trasy biegnie po drogach asfaltowych, pozostała część wiedzie drogami gruntowymi. Nadaje się do przejechania na rowerach turystycznych. Rowery górskie lub turystyczne. Trudność trasy to podjazdy. Szlak oznakowany bardzo dobrze.  Znaki trasy standardowe – białe tło, na górze czarny symbol roweru, a pod nim zielony prostokąt.

Atrakcje:
Zabytkowa Chata w Kakoninie , Świętokrzyski Park Narodowy  , średniowieczna osada w Hucie Szklane , Gołoborze na Łysej Górze, Muzeum Przyrodnicze ŚPN  ,  Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego .

Szlak rozpoczęłam w Porąbkach przy budynku szkoły, choć można się na niego włączyć w dowolnym, dogodnym dla nas miejscu. Sprzed szkoły kierujemy  się na Kakonin. Żegnamy Porąbki i rozpoczynamy podjazd na południowe zbocza Łysicy, na których położona jest wieś Kakonin. Przed nami 3 kilometry podjazdu.

Podjazd kończy się na parkingu przed zabytkową chatą z XIX wieku, o której przeczytasz tutaj .

Sprzed chaty możemy podziwiać rozległą panoramę na Pasma Brzechowskie i Orłowińskie. Szlak prowadzi dalej asfaltem, przyjemny fragment-zjazd i podziwianie widoków. Po lewej wydłużony grzbiet Łysicy i widoczna wieża na Łysej Górze, na wprost Pasmo Bielińskie.

Znaki szlaku zaprowadzą nas do końca drogi asfaltowej i ostatnich zabudowań. Tu należy zjechać ścieżką między pierwsze drzewa. Przejechać potok i za znakami jechać granicą lasu. Ze ścieżki zjedziemy w las, miniemy znak Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Teraz zielony szlak rowerowy na tym fragmencie przebiega razem z czerwonym szlakiem pieszym prowadzącym na Łysą Górę. Oba szlaki przebiegają skrajem Puszczy Jodłowej.

Po niecałym kilometrze przy lesie zaczyna się droga asfaltowa, tam jedziemy. Lekko w dół, potem w lewo i zaczynamy wspinaczkę przez wieś Huta Podłysica. Po lewej zabudowania, po prawej widoki na Pasmo Bielińskie.

Całość podjazdu to 7 kilometrów, z czego najtrudniejsze są ostatnie 3 km, ze skraju Huty Podłysicy aż na Łysą Górę do klasztoru Św. Krzyża. Najpierw podjeżdżamy do Huty Szklanej, tu warto zobaczyć średniowieczną osadę , potem jedziemy terenem Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Po osiągnięciu najwyższego punktu na szlaku zobaczymy drewnianą budkę, tu jest zejście na platformę widokową nad gołoborzem. Stąd widoczna wieża telewizyjna, budynek Muzeum Przyrodniczego i zabudowania klasztoru Św. Krzyża. Najtrudniejszy etap szlaku, czyli męczące podjazdy już za nami.

Z placu za klasztorem piękne widoki na Pasmo Jeleniowskie.

Ze Św. Krzyża zjeżdżamy ponownie do Huty Szklanej i dalej w dół. Miniemy drogę do Huty Podłysicy, z której przyjechaliśmy i jedziemy w lewo w drogę przy zabudowaniach. Dojeżdżamy do końca asfaltu, potem kawałek szutru, który kończy się przy łące. Tu UWAGA! Brak znaków, kierujemy się łąką w lewo do granicy lasu. Tu znów pojawiają się znaki szlaku. Jedziemy cały czas polną drogą, granicą lasu. Po prawej pola, łąki i widoki na pasma górskie.

Za ostatnimi drzewami na wzniesieniu jedziemy polną drogą, stąd za nami ostatni widok na wieżę Łysej Góry. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej, tu w lewo i po chwili za znakami szlaku w kierunku Lechowa.

 

Mijamy las Pasma Bielińskiego, dojeżdżamy do Lechowa. Teraz czeka nas przyjemna droga po płaskim. Góry zostały za nami. Wygodna jazda drogami o minimalnym ruchu pozwala na podziwiani widoków na okoliczne pasma górskie. Mało uczęszczanymi drogami dojeżdżamy do Makoszyna.

W Makoszynie UWAGA! Przekraczamy drogę o dużym natężeniu ruchu Kielce-Łagów. Jedziemy na drugą stronę drogi 74 i wjeżdżamy w drogę przy szkole, a zaraz potem prosto polną drogą do kolejnej drogi asfaltowej. Teraz za znakami szlaku  6 km do Bielin. Ponownie urokliwymi miejscami, gdzie ruch jest znikomy. W Bielinach prosto przez główne skrzyżowanie w wąską drogę między domami. Po chwili w lewo w szutrową drogę, przez potoczek i dalej niemal 4 km  prosto drogami polnymi aż do szkoły w Porąbkach skąd zaczynaliśmy. UWAGA! Droga w polach może być mokra i błotnista, w sezonie wiosennym w paru miejscach trochę rozjeżdżona przez traktory.

Od Bielin do Porąbek poruszamy się polami u stóp Łysicy. Piękne zakończenie trasy.

Duża Pętla Bielińska to jeden z piękniejszych szlaków Gór Świętokrzyskich. Wyznaczona trasa zawiedzie nas do perły Gór Świętokrzyskich- na Św. Krzyż, w urokliwe miejsca jak Kakonin, i w spokojne wioski u podnóży Pasma Bielińskiego. Zobaczymy i usłyszymy Puszczę Jodłową, bo też żadne drzewa nie szumią tak jak jodły. Trasa piękna, przy planie jej pokonywania należy wziąć pod uwagę uciążliwe podjazdy.

Posted in Szlaki, Szlaki znakowane poza Kielcami and tagged .

Dodaj komentarz