Góra Klonówka

Klonówka to grzbiet we wschodniej części Pasma Masłowskiego położonego kilka kilometrów na północ od Kielc. W najwyższym punkcie osiaga wysokość 473 m n.p.m

Klonówka to góra mojego dzieciństwa. Pamiętam, że jako dziecię w wieku szkolnym jeździłam tam z rodzicami na jagody. Całe zbocza gór obrośnięte były borówkami. Moje zbieranie polegało na tym, że jedna jagoda wrzucana była do słoika, jedna szła do buzi i tak na zmianę. Jagody prosto z krzaka, mniam, mniam. Wycieczki do Diabelskiego Kamienia – wspaniałe wspomnienia. Uwielbiam tę górę do dzisiaj, chociaż obecnie moje ulubione strome podejście jest zamknięte za ogrodzeniem drogiej posiadłości położonej na zboczu Klonówki.

Przez grzbiet Klonówki przebiega czerwony szlak pieszy – Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków. Ja wykorzystałam go tu do jazdy rowerem. Z Masłowa do Diabelskiego Kamienia jedziemy szlakiem 2 km.

Podjzad rozpoczyna się w Masłowie II na skrzyżowaniu ulic Księdza J.Marszałka z ulicą Północną, w którą wjeżdżamy. Pierwsze 300 metrów to podjazd drogą asfaltową. Na ulicy Północnej mijamy kilka domów, kończy się asfalt i wjeżdżamy w drogę szutrową, potem polną – około 800 m północnym zboczem Klonówki. Po prawej mamy zalesiony grzbiet, po lewej między drzewami widoki na Pasmo Klonowskie. Poruszmy się czerwonym szlakiem pieszym, cały czas lekko pod górę.

Po około kilometrze od początku trasy szlak skręca w prawo. Droga zawiedzie nas na grzbiet Klonówki, na polanę z platformą widokową. Na południe rozciąga się piękny widok na Pasma Dymińskie, Daleszyckie i Brzechowskie. Na północ zaś na wydłużony grzbiet Bukowej Góry Pasma Klonowskiego.

Od platformy w dalszym ciągu poruszamy się szlakiem czerwonym. Najpierw wygodną drogą leśną, potem wąską ścieżką miejscami usianą kwarcytowymi okruchami, znanymi między innymi ze słynnego gołoborza na Łysej Górze. Trzeba uważać, kamienie mogą być śliskie. Leśna ścieżka doprowadza do Diabelskiego Kamienia.

Diabelski Kamień, zwany również Wielkim Kamieniem, to wychodnia górnokambryjskich piaskowców kwarcytowych objęta ochroną od 1954r. jako pomnik przyrody nieożywionej. Związane są z nim legendy – według jednej z nich pewnej nocy ogromny kamień miał zostać zrzucony przez Diabła na klasztor świętokrzyski. Kiedy Diabeł był nad Klonówką, w sąsiednich Mąchocicach zapiał kogut, zwiastując świt. Szatan stracił więc swoją moc i upuścił ciężki kamień, który wbił się w szczyt gór. Do dziś można dostrzec na skale ślady czarcich pazurów. Inna legenda podaje, iż jeden z diabłów zabrał z piekła gorący głaz, aby ogrzać nim ukochaną czarownicę. Lecąc z prezentem nad Klonówką usłyszał bicie dzwonów kościoła stojącego na szczycie góry, uciekając wypuścił kamień, który upadł na świątynię. Podobno gdzieś ciągle znajduje się wejście do przywalonego kamieniem kościoła.

Wjazd na Klonówkę od Masłowa dobrze znany jest kieleckim rowerzystom. To lubiana droga do Diabelskiego Kamienia prowadząca urokliwym lasem i ścieżką pełną okruchów piaskowca kwarcytowego – najstarszych skał w Górach Świętokrzyskich.

Zachęcam do włączenia Klonówki w trasę wycieczek rowerowych.

Zapis trasy poniżej, kliknij napis traseo. Uwaga! Zapis jest ze zjazdu, czyli od Diabelskiego Kamienia do Masłowa.

Źródło legend: www.maslow.pl

Posted in Masłowskie, Pasma Górskie, Polecane and tagged .

Dodaj komentarz