Góra Otrocz i magiczny las

Góra Otrocz (375 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie tzw grupy otrocza w Paśmie Daleszyckim. Zobaczycie tu jeden z piękniejszych lasów jodłowych Gór Świętokrzytskich. Lasy te mają to do siebie, że ich ciemna zieleń przechodzi w granat. Coś magicznego. I taki właśnie jest las na Otroczu – magiczny. Jedyny w swoim rodzaju.

Uwielbiam pokonywać drogi i ścieżki na zboczach Otrocza. Przez szczy góry prowadzi niebieski szlak turystyczny z Chęcin do Łagowa i

Góra Otrocz (375 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie tzw grupy otrocza w Paśmie Daleszyckim. Zobaczycie tu jeden z piękniejszych lasów jodłowych Gór Świętokrzyskich.

Lasy te mają to do siebie, że ich ciemna zieleń przechodzi w granat. Coś magicznego. I taki właśnie jest las na Otroczu – magiczny. Jedyny w swoim rodzaju.

Uwielbiam pokonywać drogi i ścieżki na zboczach Otrocza. Przez szczy góry prowadzi niebieski szlak turystyczny z Chęcin do Łagowa i szlak wiodący miejscami związanymi z Janem Pawłem II. Polski papież Otrocza raczej nie odwiedził, ale może kogoś ta atrakcja zaciekawi, o szlaku poczytacie tutaj

Otrocz jest o tyle wdzięczną górą, że są tu niezliczone ścieżki, drogi, szutry, po których można hasać wiele godzin. Każda droga jest inna, każda o innym stopniu trudności, każdy znajdzie coś dla siebie. Ogólną trudność góry określiłabym jako średnią, to wypadowa szerokich wygodnych dróg i długich podjazdów i kamienistych sekcji. 

Wikipedia podaje, że „10 września 2020 roku, na szczycie góry Otrocz w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, stanął drewniany krzyż upamiętniający wojnę polsko-bolszewicką” . Rzeczywiście krzyż stoi jako żywo. Kiedy w tym roku pierwszy raz jechałam na Otrocz i będąc tuż pod szczytem zobaczyłam krzyż na górze, pomyślałam, że pomyliłam górę. 

Na krzyżu napisane jest „W hołdzie Bohaterom wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. w140. rocznicę powstania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu krzyż ten wznoszą leśnicy Nadleśnictwa Daleszyce”. No i tak się zastanawiam po cholerę na kieleckim Otroczu upamiętnianie radomskiego nadleśnictwa. Kielce i Radom nawet się nie lubią. No ale to daleszycki krzyż, może Daleszyce lubią się z Radomiem. Teraz jedno i drugie to poboczne miasteczka. 

Nie jestem fanką krzyża, nie rozumiem czemu nie można było postawić czegoś bardziej pasującego do otoczenia. Niemniej Otrocz polecam. Dołączcie tę górę do swojej trasy a jestem pewna, że będziecie zachwyceni.

 

Posted in Ciekawe miejsca, Daleszyckie, Góry, Doliny, Przełęcze, Przyroda and tagged , , .

Dodaj komentarz