Kapliczka Żeromskiego w Św. Katrzynie

Św. Katarzyna to jedno w głównych miejsc turystycznych w Górach Świętokrzyskich. Jedną z tutejszych atrakcji jest kaplica grobowa nazywana kapliczką Żeromskiego. Znajdziemy ją w pobliżu klasztoru Bernardynek. Z drogi szutrowej prowadzącej do bram Świętokrzyskiego Parku narodowego, po prawej stronie między drzewami widać pobielane ściany kaplicy cmentarnej.

Stoi ona na terenie dawnego cmentarza grzebalnego, który był ustanowiony w 1723 roku. Wzniesiono ją na początku XIX w. Ufundowana była przez Wincentego D. Janikowskiego – wójta Klonowa i Wilkowa, a postawił ja dla swej zmarłej 15 czerwca 1818 roku żony Tekli. Sam też został tu pochowany po przeżyciu 100 lat w 1845 roku.Wewnątrz znajduje się płyta -murowane epitafium Janikowskiego.

Przyjęło się nazywać kaplicę grobową kapliczką Żeromskiego, ze względu na to, że wewnątrz znajdują się wyryte na tynku w 1882 roku podpisy Stefana Żeromskiego oraz jego szkolnego kolegi Janka Stróżeckiego.

Żeromski w swoich „Dziennikach” pod datą 30 lipca 1882 roku zapisał: „Z panią Karpińską i pp.Gronkowskimi udaliśmy się do kościoła Św. Katarzyny, a następnie piechotą na szczyt Łysicy. Powracając stamtąd przy źródle Św. Franciszka spotykam samotną cudną mą nieznajomą z klasztoru Św. Katarzyny. Zapłoniona uciekła w las, a ja, ja z mym towarzystwem ku domowi. Wymyślam pretekst podpisania się w samotnie stojącej w lesie kapliczce i uciekam, by raz choć jeszcze zobaczyć ją. Widziałem…”

Podpis ten umieścił Żeromski-szóstoklasista, a nie jak napisze autor w „Puszczy jodłowej”, że napis ten zostawił „Stefan Żeromski, uczeń klasy drugiej”

Nieopodal kapliczki znajdują się dwie mogiły: z czasów powstania styczniowego oraz z czasów II wojny światowej.

Więcej o mogile z czasów powstania styczniowego przeczytasz tutaj.

Cytat: Jerzy Kądziela „Stefan Żeromski, dzienniki wybór: Biblioteka Narodowa 1980

Posted in Ciekawe miejsca, Miejsca, Zabytki, Żeromszczyzna and tagged , .

Dodaj komentarz