Kielce ul. Wojska Polskiego – Sitkówka

Czerwony szlak rowerowy: Kielce, ulica Wojska Polskiego – Sitkówka. Długość 12 km, podłoże -większość asfaltów, szutry, drogi leśne. Przewyższenia 84 m. Szlak rozpoczyna się w Kielcach, kończy w Sitkówce, skąd można wrócić pociągiem lub włączyć się na Rodzinny Szlak Rowerowy „Dziki Zachód” i wrócić do Kielc.

Szlak miejscami źle oznakowany, szczególnie na skrzyżowniach ulic, miejscami oznakowanie zatarte i słabo widoczne. Przebieg szlaku jest jednak prosty, warto więc zapoznać się z mapą, żeby nie mieć problemów z przejazdem całego szlaku.

Atrakcje na szlaku: Rezerwat „Wietrznia” i Centrum Geoedukacji, wyciąg na górze Telegraf, Chęcińsko – Kielecki park Krajobrazowy.

Szlak rozpoczyna się na skrzyżowniu ulic Tarnowskiej i Wojska Polskiego przy tablicy z mapą szlaków rowerowych na terenach Kielc. Od razu za znakiem szlaku wjeżdżamy na brukowaną ulicę Wojska Polskiego ciągnącą się wzdłuż rezerwatu „Wietrznia”. Dla wytrwałych polecam jazdę po bruku, dla mniej wytwałych dobra informacja, można jechać bokiem, z czego i ja korzystam. Po około kilometrze szlak skręca w prawo, w ulicę Jana Karskiego, ja polecam jednak jazdę do widocznego następnego skrzyżownia i w lewo do Rezerwatu „Wietrznia” i Geoparku (do Geopraku trzeba rezerwować bilety).

Po zwiedzeniu Rezerwatu „Wietrznia” i Geoparku wracamy na skrzyżowanie z ulicą Jana Karskiego, w którą wjeżdżamy. Teraz jedziemy prosto, mijając kolejne skrzyżowania, w tym jedno ze światłami i docieramy do dolnej stacji wyciągu narciarskiego „Telegraf”. To również nazwa szczytu, który będziemy widzieć jadąc ulicą Karskiego. Telegraf to szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 408 m n.p.m. należący do Pasma Dymińskiego. Jest to zarazem najwyższe wzniesienie w granicach administracyjnych miasta Kielce.

Od dolnej stacji narciarskiej szlak czerwony prowadzi około 100 metrów pod górę po prawej stronie – granicą lasu. Znak jest zasłonięty przez tablicę reklamującą atrakcje tutejszej Karczmy. Dojeżdżamy do ścieżki w prawo, tu znak jest dobrze widoczny, wjeżdżamy w las do Chęcińsko – Kieleckiego Parku Krajobrazowego, na terenie którego położona góra Telegraf ( 408 m npm), najwyższe wzniesienie Pasma Dymińskiego i jednocześnie najwyższe wzniesienie na terenie Kielc. Szeroka leśna ścieżka prowadzi nas w dół, po około 1 km dojeżdżamy do chodnika i DDR-ki.

Skręcamy w lewo i po chwili znów w lewo w las. Przez kolejny kilometr prowadzi nas leśna ścieżka, potem szersza droga leśna o piaszczystym podłożu. Dojeżdżamy do dużego skrzyżownia leśnych dróg. Jedziemy prosto, by po chwili wyjechać na drogę asfaltową – ulicę Łanową. Kierujemy się prosto w dół między domy.

Po prawej między domami widoczne będą wieże zamku w Chęcinach.

Zjeżdżamy Łanową do skrzyżownia, tu w prawo, znak szlaku jest mocno zanieczyszczony, nie widać go. Dojeżdżamy do dużego srzyżownia za światłami, na nim prosto. Kolejne 4,5 kilometra to przejazd przez podkieleckie osiedla Leśniówka, Leszcze-Górka, Rudzica i Posłowice. Po lewej widoczne będą hałdy Zakładów Przemysłu Wapienniczego „Trzuskawica”S.A. Na wprost widoczne będą szczyty pasma Zgórskiego.

W Posłowicach dojeżdżamy do pętli autobusowej i granicy lasu włączonego w Chęcińsko – Kielecki Park Krajobrazowy o czym informuje tablica. Tu jedziemy w lewo w dół asfaltowa drogą tuż za pętlą autobusową. I dalej prosto między domami dorgą szutrową. Po nieco podnad kilometrze dotrzemy do końca szlaku – Sitkówki. Koniec szlaku w pobliżu torow i stacji Sitkówka, przy tablicy informującej o szlakach rowerowych na terenie Kielc.

Szlak ciekawy, polecam go jako część trasy, czyli w połączeniu z innym szlakiem rowerowym lub własną trasą.

W celu przyjrzenia się przebiegowi trasy kliknij w napis traseo.

Posted in Czerwony, Szlaki, Szlaki znakowane na terenie Kielc and tagged .

Dodaj komentarz