Leśna trasa do rezerwatów „Świnia Góra” i „Dalejów”

Trasa do rezerwatów „Świnia Góra” i „Dalejów” położonych na terenie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego w całości przebiega lasami.  To propozycja dla wszystkich, którzy lubią leśne krajobrazy, atrakcją trasy są rezerwaty  „Świnia Góra” i „Dalejów” – najcenniejsze fragmenty chronionych tu lasów.  

Długość: 20 km. Trasa prowadzi z Janaszowa, przez Jasiów, lasami do Suchedniowa. Stopień trudności: łatwa ( dla chętnych utrudnienie w postaci 2 km odcinka lasem).  Podłoże mieszane: leśne bruki, dobrej jakości szutry, asfalt, trudne fragmenty leśnej drogi w wersji trasy trudniejszej. Nie ma problemu z przejazdem. Zalecany rower górski lub trekkingowy.

Atrakcje na trasie: rezerwaty przyrody „Świnia Góra” i „Dalejów”

Poruszać się będziemy po szlakach: zielonym pieszym, czerwonym pieszym „Piekielnym Szlakiem” oraz czarnym pieszym. Oznakowanie szlaków to trzy poziome pasy: dwa białe i kolor szlaku. Znakowanie ogólnie dobre,  na krótkim odcinku terenowym w wersji trudniejszej miejscami zanika, natomiast droga skieruje nas dokąd trzeba.

Początek trasy to skrzyżowanie w Janaszowie z drogą do Jasiowa, gdzie się kierujemy. Wjeżdżamy na zielony szlak pieszy. Zaczynamy od 1,5 km podjazdu wsią  Jasiów do granicy lasu. W lesie początkowo będziemy jechać drogą brukowaną, to dość męczący fragment trasy, potem jednak będą to dobrej jakości szutry i asfalt.

Na 9 km dojedziemy do skrzyżowania dróg szutrowych, my dalej podążamy szlakiem zielonym. Drogi dobrej jakości, można rozglądać się na boki, las zmienia się co chwilę. To jedne z piękniejszych lasów Gór Świętokrzyskich.

Kolejne skrzyżowanie, to jednocześnie połączenie pieszych szlaków: zielonego, którym jechaliśmy i czerwonego. Przy skrzyżowaniu widać zabudowania leśniczówki Świnia Góra. Kierujemy się za szlakami – w prawo. Po kilometrze znajdziemy się przy tablicy informującej, że jesteśmy przy rezerwacie „Świnia Góra”.

„Świnia Góra” jest najstarszym rezerwatem utworzonym w lasach Nadleśnictwa Suchedniów. Zaprojektowany został w 1936 r, a poddany ścisłej ochronie rezerwatowej w maju 1938 r. Nazwę otrzymał od góry, na stoku której jest położony. W skład rezerwatu wchodzą stare naturalne drzewostany, należące do najpiękniejszych w Polsce, dające wyobrażenie dawnych puszcz Gór Świętokrzyskich. Występują w nim prawie wszystkie siedliskowe typy lasu. Drzewa, zwłaszcza jodły i modrzewie, osiągają imponujące rozmiary drzew pomnikowych. Dodatkowo puszczańskiego charakteru nadaje rezerwatowi duża ilość zwalonych drzew i martwych pni, często pokrytych kobiercami mchów i porostów.

Drogą przy rezerwacie podążamy dalej w kierunku rezerwatu „Dalejów”, czerwonym szlakiem.

Dojeżdżamy do miejsca, gdzie znak pokazuje drogę do „Dalejowa”. Droga prowadzi w las.

Wersja łatwiejsza:  

jedziemy prosto do najbliższego skrzyżowania, a tam w prawo do rezerwatu „Dalejów”.

Wersja trasy trudniejsza:

Wjeżdżamy w las za znakiem i czerwonym szlakiem. Najbliższe 2 km, to najpierw leśna piaszczysta droga, potem podmokły fragment, na koniec piaszczysty odcinek z dużymi głazami.

Dojeżdżamy do rezerwatu „Dalejów”. Został utworzony w 1978 roku w celu zachowania wartościowych drzewostanów mieszanych naturalnego pochodzenia. Osobliwością zbiorowisk leśnych rezerwatu jest modrzew polski rodzimego pochodzenia, odnawiający się naturalnie i odznaczający się bardzo dobrym stanem zdrowotnym. Bogate i różnorodne runo leśne posiada w swym składzie wiele gatunków chronionych i rzadko występujących.

Od rezerwatu „Dalejów” jedziemy czarnym szlakiem Suchedniowa. Teraz prowadzi tamtędy droga asfaltowa. Po 6 km od rezerwatu znajdziemy się na obrzeżach Suchedniowa. Czarny szlak prowadzi na dworzec PKP Suchedniów.

Trasa bardzo przyjemna, łatwa do pokonania, polecam na wyceiczki rodzinne.

Zapis trasy poniżej, kliknij napis traseo.

Źródło informacji o rezerwatach: www.suchedniow.radom.lasy.gov.pl

Posted in Parki Krajobrazowe, Przyroda, Suchedniowsko-Oblęgorski, Trasy, Trasy Leśne and tagged , .

Dodaj komentarz