Literacki szlak rowerowy Ciekoty – Św. Katarzyna

Literacki szlak rowerowy z Ciekot do Św. Katarzyny łączy dwie najbardziej związane ze Stefanem Żeromskim miejscowości w okolicy: Ciekoty i Św. Katarzynę. Trasa prowadzi Doliną Wilkowską – jedną z piękniejszych dolin Gór świętokrzyskich. Dolina jest szeroka na 4 km, od południa ograniczona jest Łysogórami i Pasmem Masłowskim, od północy zaś Pasmem Klonowskim. To najczęściej odwiedzana przeze mnie trasa. Pomimo jazdy dość ruchliwą, jak na wiejskie warunki drogą, polecam ten szlak. Widoki okolicznych pasm górskich i Łysicy są niezwykłe.

Długość szlaku 6 km, nawierzchnia asfaltowa, znaki: biały kwadrat z zielonym poziomym paskiem.

Atrakcje na szlaku: Ciekoty – Żeromszczyzna i Centrum Edukacyjne Szklany Dom, Św. Katarzyna – Muzeum Minerałów i Skamieniałości, zespół klasztorny bernardynek, kapliczka św. Franciszka i kapliczka Żeromskiego (obie na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego)

Trasa zaczyna się w Ciekotach przy Centrum Edukacyjnym Szklany Dom. Zobaczymy tu zrekonstruowany dworek, na wzór tego w jakim mieszkała rodzina Żeromskich. Warto choć na chwilę usiąść w amfiteatrze przy zalewie i popatrzeć na szczyt dumnej Łysicy.

Po wyjeździe na główną drogę kierujemy się na prawo w stronę Wilkowa. Kierunek jazdy wyznacza nam towarzyszący na całej trasie widok Łysicy.

Tuż po wyjeździe z Ciekot po prawej stronie możemy podziwiać górę Wymyśloną, a dalej wydłużone wzniesienie Kraińskiego Grzbietu i Łysicę. Po lewej, na drugim krańcu doliny widoczny jest masyw Pasma Klonowskiego. Szlak prowadzi nas główną drogą do wsi Wilków. W Wilkowie na skrzyżowaniu zobaczymy tabliczkę informującą, że w odległości kilkuset metrów znajduje się zalew. Zachęcam do obejrzenia tego urokliwego i spokojnego miejsca. Zalew można objechać dookoła (2 km).

Znad wilkowskiego zalewu trzeba wrócić na szlak do głównej drogi. Miniemy wieś Wilków i po paru kilometrach wjedziemy do Św. Katarzyny położonej u stóp Łysicy. Na skrzyżowaniu przy szkole kierujemy się w prawo, do głównej części wsi.

Św. Katarzyna to jedno z głównych centrów turystycznych Gór Świętokrzyskich. Ma ono do zaoferowania kilka atrakcji o zupełnie różnym charakterze. Możemy zwiedzić przepiękny zespół klasztorny bernardynek, Muzeum Minerałów i Skamieniałości lub wybrać się na krótki spacer z rowerem do kapliczki św. Franciszka i kapliczki Żeromskiego ( kapliczki znajdują się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, zakaz poruszania się rowerem).

Posted in Ciekawe miejsca, Szlaki, Szlaki śladami Żeromskiego, Szlaki znakowane poza Kielcami, Żeromszczyzna and tagged .

Dodaj komentarz