Dawne miejscowości letniskowe nad rzeką Bobrzą

Miejscowości letniskowe nad rzeką Bobrzą obecnie leżą na terenie południowej części Kielc. To sąsiadujące ze sobą: Słowik, Nowiny i Trzcianki. W tej ostatniej  znajdują się m.in. drewniane domki letniskowe, które przed II wojną światową należały do bogatych kielczan. Z okresu świetności letniska na Bobrzą pozostały zabytkowe wille z lat 30 XX wieku, ruiny młyna wodnego z 1880 roku i ruiny tak zwanego sanatorium.

Słowik i rzekę Bobrzę wspomina także w swoich dziennikach Stefan Żeromski uczeń kieleckiego gimnazjum:
18 maja 1885 „Wczoraj urządzono składkową majówkę. O godzinie 6 rano ruszyliśmy na Karczówkę […] o jedenastej stanęliśmy na Słowiku, w lesie za Białogonem. U prześlicznego źródła w lesie rozłożyliśmy się obozem. Wypiwszy kilka butelek starego miodu, odpocząwszy naśpiewawszy się – ruszyliśmy dalej do Zgórska. Tam Kazio i Krzyżkiewicz nakupili jaj i smażyli jajecznicę w chłopskiej chałupinie, którą następnie, to jest jajecznicę, z apetytem zajadaliśmy drewnianymi łyżkami. Z powrotem zabawiliśmy znów czas jakiś u źródła. Wróciliśmy o 6 do domu.”

Kąpiele w tutejszych nurtach Bobrzy bardzo lubił ks.Jacek Pycia, barwna postać Kielc XIX wieku. Kanonik kapituły, kanclerz kurii biskupiej, profesor Seminarium Duchownego, także literat amator. Popularność przyniosły mu dwie książki „Nad Cichą” i „Nad Silnicą”. Miał różne pasje, a jedną z nich było morsowanie. Kąpał się o różnych porach roku w Bobrzy w Słowiku, dzisiejszej podmiejskiej dzielnicy Kielc.

Do Słowika dojedziesz szlakiem z Kielc, a jego opis znajdziesz tutaj 

Posted in Ciekawe miejsca, Zabytki, Żeromszczyzna and tagged , .

Dodaj komentarz