Niebieski szlak rowerowy „Nad Wierną Rzeką”

Niebieski szlak rowerowy „Nad Wierną Rzeką” to idealna propozycja na wycieczkę dla każdego. Trasa łatwa i niezwykle malownicza. Już po pierwszym przejeździe szlak rowerowy „Nad Wierną Rzeką” trafił na listę moich ulubionych w Górach Świętokrzyskich. Prowadzi urokliwą doliną Wiernej Rzeki, przecina Pasmo Zgórskie, wiedzie u stóp Pasma Zelejowskiego i zachodnim krańcem Pasma Chęcińskiego, przez słynną Miedziankę. 

Długość: 42 km. Trasa poprowadzona na pętli, łatwa.  Podłoże głównie asfaltowe, także dobrej jakości szutry, fragment polnej drogi. Nie ma problemu z przejazdem. Zalecany rower górski lub trekkingowy. Oznakowanie to biały kwadrat z niebieskim poziomym paskiem i czarną grafiką roweru. Oznakowanie szlaku nierównomierne, miejscami zanika, we wpisie zwróciłam uwagę na te miejsca.

Atrakcje: Piekoszów – kościół Narodzenia NMP, góra Miedzianka , wieś Wierna Rzeka położona nad rzeką Łośną (Łosośna) rozsławioną przez Stefana Żeromskiego w powieści „Wierna Rzeka”. Łosośna nazywana jest Wierną Rzeką, ruiny pałacu Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim. 

Niebieski szlak rowerowy „Nad Wierną Rzeką” najwygodniej rozpocząć w Piekoszowie przed kościołem. Stąd jedziemy na południe, do skrzyżowania gdzie znak kieruje nas na Łaziska. Po wyjeździe z Piekoszowa otwiera się piekny widok na Pasmo Zgórskie. Mijamy tory, przed wsią Łaziska wjeżdżamy na teren Chęcińsko – Kieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Przez Łaziska jedziemy cały czas prosto, szlak prowadzi w las, tu także prosto aż do skrzyżowania przy wsi Szewce. Tu znaki kierują w prawo.

Poruszamy się teraz obniżeniem między Pasmem Zgórskim a Zelejowskim. Dojeżdżamy do końca asfaltu, przedłużeniem jest droga szutrowa. Teraz przejedziemy 3 kilometry urokliwym lasem, aż do skrzyżowania z drogą asfaltową. Tu UWAGA! Asfaltem w lewo.

Przed nami urzekające widoki okolic wsi Gałęzice, dokąd zmierzamy. Na skrzyżowaniu w Gałęzicach w prawo. Po kilku chwilach zobaczymy zabudowania dawnego zakładu przy kopalni, który był częścią Kieleckich Zakładów Przemysłu Wapienniczego. Obecnie kopalnia należy do Nordkalk Sp. z o.o. Około dwóch kilometrów przejedziemy w bezpośrednim sąsiedztwie wyrobiska Ostrówka, po lewej wysoki mur zakładu. Niestety na tym odcinku większe zapylenie, możliwość ruchu samochodów kopalni. Dojeżdżamy do Bławatkowa.

W Bławatkowie na pierwszym skrzyżowaniu w lewo. Za chwilkę dojeżdżamy do torów, które przejeżdżamy. Tu UWAGA! Brak znaków szlaku. Tuż za torami jedziemy ścieżką w lewo! Na przeciwko  jest wjazd w asfaltową ulicę Słoneczną. Szlak prowadzi ścieżką między domami. Mijamy kilka zabudowań i wyjeżdżamy na dróżkę pośród łąk, przed nami widok na szczyt Miedzianki. UWAGA! Brak znaków. Dróżką cały czas prosto, chwilę lasem aż do asfaltu. Tu na wprost brama na podwórko Muzeum Górnictwa Kruszcowego .

Z podwórka wyjeżdżamy ponownie na asfalt, tu w lewo lekko pod górę. Wjeżdżamy na zbocza Miedzianki. Stąd widok w kierunku północnym między innymi na wyrobisko kopalni Miedzianka. Mały zjazd i dojazd do skrzyżowania, jesteśmy we wsi Miedzianka. Tu w prawo.

Teraz za główną drogą aż do wsi Zajączków. Przejeżdżamy główną drogą Zajączkowa do skrzyżowania przy skwerku. Tu UWAGA! Przy skwerku w prawo. Po przejechaniu prosto niecałego kilometra skręcamy w lewo za znakami w drogę szutrową. Teraz ponad dwa kilometry cudnymi szutrami i dojeżdżamy do drogi asfaltowej we wsi Wesoła. tu za znakami w prawo. Po minięciu wsi znajdziemy się skrzyżowaniu dróg asfaltowych. Po lewej stronie zobaczymy Wierną Rzekę, tę o której pisał Stefan Żeromski. Natomiast szlak prowadzi w prawo asfaltem, by po chwili znów skierować nas w urocze szutru wśród łąk i na polne drogi. To ostatni terenowy fragment szlaku.

Miniemy urokliwe osady  Lasek i Jeżynów, by potem dojechać do Łosienka. Stąd drogą asfaltową pośród łąk doliny Wiernej Rzeki do Łosienia, gdzie skręcimy w prawo kierując się na Micigózd i Podzamcze Piekoszowskie.

Dojeżdżamy do Podzamcza Piekoszowskiego,  znajdują się tu ruiny pałacu Tarłów. To jedno z bardziej urokliwych miejsc Gór Świętokrzyskich i idealne miejsce na odpoczynek.

 Stąd już tylko 3 km do Piekoszowa i do końca trasy.

Niebieski szlak rowerowy „Nad Wierną Rzeką” polecam z przyjemnością. Okolice, którymi prowadzi szlak są mało znane, a warte zobaczenia i przejechania. Dolina Wiernej Rzeki zauroczy Was jestem pewna 🙂

Zapis trasy poniżej, kliknij napis traseo.

Posted in Szlaki, Szlaki znakowane poza Kielcami and tagged .

Dodaj komentarz