Niebieski szlak rowerowy w Zagnańsku

Niebieski szlak rowerowy w Zagnańsku to rewelacyjna propozycja dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z mtb. Bardziej zaawansowani mogą włączyć tę pętlę do swojej trasy, a i na wycieczkę w gronie przyjaciół niebieski szlak rowerowy w Zagnańsku nada się znakomicie. Spory fragment  szlaku jest dobrze znany miłośnikom maratonów mtb, odbyło się tu kilka edycji cyklu Świętokrzyskiej Ligi Rowerowej. Szlak prowadzi przez urokliwe zakątki gminy Zagnańsk, trasa leśno-widokowa. 

Długość: około 15 km. Szlak poprowadzony na pętli. Trudność: średnia. Rower: górski lub trekkingowy.

Szlak prowadzi  terenem o bardzo urozmaiconym podłożu, asfalt, drogi polne i leśnymi, szutry.

Oznakowanie nierównomierne, momentami go brakuje, momentami niewidoczne.

Atrakcje: ruiny huty „Józefa” w Samsonowie , zalew w Kaniowie.

Szlak rozpoczęłam w Zagnańsku  na wprost drogi do Borowej Góry. Wjeżdżamy alejką między drzewa, po kilkuset metrach po lewej mijamy boisko, a prosto drogą szutrową dojeżdżamy do drogi asfaltowej. UWAGA! Tu znak może być niewidoczny za roślinnością. Na asfalcie w prawo. Za chwilę pokonujemy zakręt w prawo, a na skrzyżowaniu w lewo w ulicę Słoneczną. Na kolejnym skrzyżowaniu – UWAGA! Tu znak może być niewidoczny za roślinnością – prosto.

Mijamy lasek i wjeżdżamy do Bartkowa. Przez wieś cały czas prosto.

Za ostatnimi zabudowaniami jedziemy prosto w drogę szutrową. Dojeżdżamy do skrzyżowania dróg asfaltowej, szutrowej i polnej. UWAGA! Na tym skrzyżowaniu brak znaków. Jedziemy prosto w polną drogę.

Jesteśmy na wzniesieniu. Doskonały punkt widokowy na dwie wioski położone u stóp Wzgórz Suchedniowskich. Po lewej widać zabudowania Samsonowa Piechotne i charakterystyczną bryłę kościoła, bardziej po prawej zaś zabudowania i drogę w Jasiowie. Za wsiami rozległe lasy należące do Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego.

Dalej prosto, skończy się droga szutrowa, wjeżdżamy w łąki. UWAGA! Brak oznakowania i możliwe duże błoto. Na wprost widok na Wzgórza Kołomańskie. Dojeżdżamy do skrzyżowania dróg pośród łąk. Tu w prawo i lekko w dół. Dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą asfaltową w Janaszowie. Skręcamy w lewo.

Dojeżdżamy do Samsonowa. Na wprost zabudowania dawnej huty „Józefa”, o której przeczytasz tutaj . Polecam zwiedzenie ruin, to piękny zabytek po dawnym Staropolskim Okręgu Przemysłowym. Otoczenie fajnie zagospodarowane, idealne na odpoczynek. Jesteśmy w najniżej położonym punkcie trasy, tuż przy rzece Bobrzy.

Po zwiedzeniu huty wracamy na skrzyżowanie i kierujemy się na Odrowąż. Rozpoczynamy wspinaczkę, od tego momentu przez najbliższe 5 km będziemy podjeżdżać, mniej lub bardziej, ale stale w górę. Drogą w kierunku Odrowąża dojeżdżamy do końca wsi Samsonów – Ciągłe. Tu skręcamy w prawo. Po nowym asfalcie jedziemy w kierunku Samsonowa – Piechotne, tego, które widzieliśmy ze wzniesienia za Bartkowem.

W prawo droga asfaltowa do Samsonowa Piechotne, a szlak prowadzi prosto w drogę szutrową. Wjeżdżamy na teren Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. To jeden z piękniejszych odcinków trasy. Czeka nas kilka kilometrów jazdy bajkowym zagnańskim lasem. Także na tym odcinku osiągniemy najwyższy punkt na trasie.

Z szutrów i gęstego lasu wjeżdżamy na drogę przebiegającą skrajem lasu. Zmiana podłoża na drogę leśną, miejscami kamienistą.

Leśną drogą dojedziemy do niezwykle urokliwego miejsca – nad strugą leśną. Niewielka polanka, na której można odpocząć, pomoczyć nogi w potoku i posłuchać lasu.

Znad potoku jedziemy kamienistym podjazdem, bo po chwili znaleźć się na szutrowej drodze. Tu w prawo. Żegnamy się z szutrami, wjeżdżamy na polną drogę w kierunku wsi Borowa Góra.

Docieramy do drogi asfaltowej, którą przecinamy i wjeżdżamy na ścieżkę, a po chwili na dróżkę biegnącą równolegle do drogi asfaltowej. Po drugiej stronie drogi asfaltowej znajduje się zalew w Kaniowie. Warto choć na chwilę zajechać nad wysoki od tej strony brzeg w sosnowym lesie, urokliwe miejsce. Jest możliwość zejścia na plażę i skorzystania z kąpieli.

Droga leśna skończy się i wyjedziemy na asfalt. Jeszcze tylko kilometr i znajdziemy się na skrzyżowaniu, przy którym wjechałam na szlak.

Szlak choć krótki jest wyjątkowo urozmaicony krajobrazowo. Polecam!

Zapis trasy poniżej, kliknij napis traseo.

Posted in Szlaki, Szlaki znakowane poza Kielcami and tagged .

Dodaj komentarz