Wschodnia część Pasma Zgórskiego

Trasa wschodnią częścią Pasma Zgórskiego to propozycja dla miłośników leśnych dróg i mtb. Ten 6 km odcinek można włączyć w trasę, którą planujecie, na przykład w kierunku Pasma Zelejowskiego, czy Posłowickiego. Trasa przebiega przez górę Patrol, która znana jest głównie uczestnikom maratonów mtb. Edycje Mtb Cross Maraton  i Lotto Poland Bike Maraton, których trasa prowadzi przez Pasmo Zgórskie zaliczane są jednych z trudniejszych. W ciągu wielu lat maratony startujące z Nowin zasłużyły na miano kultowych, między innymi ze względu na podjazd na Trupień i Patrol.

Pasmo Zgórskie położone jest na południowy zachód od Kielc. Przejeżdża się u jego podnóża jadąc z Kielc na Kraków, pasmo rozdziela obwodnica miasta. Najwyższym wzniesieniem Pasma Zgórskiego jest góra Patrol (388 m npm). Pasmo położone jest na terenie Kielecko-Chęcińskiego Parku Krajobrazowego.

Długość trasy: 6,3 km. Przewyższenia: 137 m. Podłoże: szutry, drogi leśne( piach, kamienie, korzenie). Rower: zalecany górski lub trekkingowy. Trudność: średnia.  Stopień trudności uzależniony od warunków panujących w lesie. Wtedy kiedy jest sucho trudnością są koleiny i podjazdy oczywiście, przy opadach deszczu trasa miejscami bardzo błotnista.

Trasa, którą proponuję to łatwiejsza wersja przejazdu przez wschodnią część Pasma Zgórskiego. Oczywiście jeżeli ktoś ma ochotę może pokonać ją w odwrotnym kierunku i poczuć się jak uczestnik kultowego maratonu mtb.

Początek trasy na skrzyżowaniu w Jaworzni. Najbliższe 4 km to podjazd, o różnym stopniu nachylenia.  Od skrzyżowania w Jaworzni jedziemy 1,5 km drogą techniczną wzdłuż drogi szybkiego ruchu na Kraków. Początkowo asfaltem, po chwili szutrem. Do pokonania stromy podjazd na Przełęcz Pod Belnią. Stąd wspaniały widok na zamek w Chęcinach.

Z Przełęczy kierujemy się w lewo do lasu, przez most nad drogą szybkiego ruchu. Przejeżdżając przez wschodnią część Pasma Zgórskiego pokonany 4 wzniesienia: Pruskową (368 m npm), Zieloną (372 m npm), Patrol i Trupień (360 m npm). Po wjeździe do lasu rozpoczynamy wspinaczkę, którą zakończymy na szczycie Patrolu. Początkowo trzeba pokonać kilka niewielkich podjazdów.

W połowie drogi między Pruskową a Zieloną wjedziemy na niebieski szlak pieszy, którym dostaniemy się na szczyt góry Patrol.

Po przejechaniu kolejnego kilometra trafimy na skrzyżowanie szlaków pieszych: niebieskiego i czerwonego. Tu ławeczka i dobre miejsce na odpoczynek.

Z tego miejsca kontunuujemy  jazdę niebieskim szlakiem. Kilkaset metrów i jesteśmy na szczycie góry Patrol.

Z Patrolu zjeżdżamy w obniżenie między Patrolem a górą Trupień. W obniżeniu stoi krzyż, na betonowej podstawie napisane jest : „Jestem tu cicho”.

Stąd leciutki podjazd i kierujemy się na zbocza góry Trupień. Wciąż jesteśmy na niebieskim szlaku. Po około 600 metrach niebieski szlak skręca ścieżką lekko w lewo, my zaś jedziemy drogą lekko w prawo. Zboczami Trupienia ostro w dół. To właśnie ten podjazd pokonują uczestnicy maratonów mtb. Zdjęcie niestety nie oddaje nachylenia terenu.

Dojeżdżamy do granicy lasu i do trzech słupów. Teraz prosto ścieżką do zabudowań. To wieś Zagrody. Drogą pomiędzy domami, ciągle w dół dojeżdżamy do drogi Kielce-Kraków.

Polecam tę trasę ze względu na piękne lasy i dogodne położenie. Przejazd przez wschodnią część Pasma Zgórskiego to ciekawy element wycieczki w podkieleckie góry.

Zapis trasy poniżej, kilknij napis traseo.

Posted in Trasy, Trasy Leśne and tagged .

Dodaj komentarz