Pierścienica

Pierścienica (367 m n.p.m) to szczyt w Paśmie Posłowickim Gór Świętokrzyskich. Pasmo Posłowckie położne jest na terenie Kielc i należy do Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Rozpościera się stąd szeroka panorama na miasto.

O tym, że Pierścienica jest rajem mtb może świadczyć fakt, że właśnie tutaj rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w kolarstwie mtb Kielce 2012 oraz Finał XVIII Mistrzostw Polski w Kolarstwie Górskim Family Cup 2013.

Pierścienicę potocznie nazywa się „Skocznią” ze względu na nieistniejącą już skocznię narciarską o punkcie konstrukcyjnym K-60, wykorzystywaną przez skoczków Budowlanych Kielce. Zaniedbania ze strony opiekunów obiektu doprowadziły do jej częściowego zniszczenia. 19 września 2006 skocznia została zburzona.

Na Pierścienicy znajduje się obecnie narciarska trasa zjazdowa o długości 500 m, przeznaczona dla początkujących narciarzy. Trasa ma szerokość od 50 do 22 m, różnica poziomów wynosi 58 m. Stok jest oświetlony, naśnieżany i ratrakowany. Na górę można wjechać podwójnym wyciągiem orczykowym.

U podnóża góry rozciąga się Stadion Leśny – kompleks parkowo-leśny, najabrdziej popularny wśród Kielczan teren rekreacyjny.

Na północnym stoku ustawiono pomnik poświęcony ok. 1000 osobom pomordowanym w lasach na zboczach Pierścienicy przez Niemców w latach 1939–1944.

Pierścienica to raj dla rowerzystów, głównie wielbicieli mtb. Zboczem góry, w bezpośrednim sąsiedztwie stoku narciarskiego przebiega czerwony wyczynowy szlak rowerowy o długości 2,7 km i przewyższniu 74 m. Liczby nie są powalające, natomiast trzeba dobrej kondycji i techniki jazdy, żeby szlak pokonać. Trudność jazdy po Pierścienicy, nie tylko po czerwonym szlaku, polega na tym, że góra zbudowana jest z piaskowców kwarcytowych, które na powierzchni rozłamują się na różnej wielkości okruchy skalne. Porównać to mogę do gołoborza tylko na mniejszą skalę. Ścieżki usłane kamieniami o ostrych krawędziach, do tego korzenie, koleiny wypłukane w piaszczystym podłożu i mamy super bazę do mtb. Oprócz wytycznego szlaku Pierścienica oferuje niezliczoną ilość ścieżek, dróg i dróżek. Dowolnie można wybierać i bez końca jeździć po zboczach góry.

Najciekawszym punktem jest górna stacja wyciągu narciarskiego. Dzięki temu, że staok narciarki jest dosyć szeroki widok stamtąd jest wspaniały. Niemal całe miasto jak na dłoni, a za miastem na horyzoncie Pasmo Masłowskie.

Historia skoczni.
Pod koniec lat 30. XX wieku na szczycie Pierścienica istniała prowizoryczna skocznia, na której oddawano pierwsze skoki. Skocznia drewniana powstała na początku lat 50. XX wieku, uroczyste otwarcie nastąpiło 14 lutego 1954 roku. Inicjatorem jej budowy był Włodzimierz Wójcikiewicz (pełnił wówczas funkcję sekretarza Okręgowego Związku Narciarskiego). Najdłuższe skoki (około 24 metrowe) oddawał Jan Starzyński, wielokrotny mistrz województwa kieleckiego w skokach narciarskich. Obiekt nie spełniał jednak wymogów regulaminowych pozwalających na rozgrywanie zawodów, dlatego tylko sporadycznie odbywały się na nim konkursy lokalne.

Nowa, betonowa skocznia, którą zaprojektował Jerzy Muniak, została oddana do użytku 11 stycznia 1970 roku (budowę zakończono w grudniu 1969). Wówczas odbyły się na niej pierwsze zawody. Oglądało je kilka tysięcy widzów (została uruchomiona dodatkowa linia autobusowa, która dowoziła kibiców z centrum miasta)[2]. Wygrał Józef Zubek (Start Zakopane), który oddał skoki na odległość 42 i 43 metrów. Drugie miejsce ze stratą 0,1 pkt zajął Wojciech Fortuna (Gwardia-Wisła Zakopane). Ponadto w trakcie tych zawodów, choć już poza konkursem, Stanisław Janik (Gwardia-Wisła Zakopane) ustanowił niepobity nigdy rekord skoczni – skoczył na odległość 45 metrów.

W latach 70. XX wieku na skoczni organizowany był m.in. konkurs o Puchar Prezydenta Kielc. Ostatnie zawody w kategorii seniorów odbyły się 8 lutego 1976 roku. Zwyciężył w nich Józef Zubek, który skoczył 41 i 42 metry. 16 stycznia 1977 rozegrany został jeszcze konkurs młodzików o Puchar Gór Świętokrzyskich, który wygrał Janusz Chabik, reprezentant Budowlanych Kielce. Łącznie na skoczni rozegrano jedynie około 10 zawodów, bowiem krążyła opinia, że przy projektowaniu obiektu został popełniony błąd, którego skutki mogły być niebezpieczne dla zawodników.

Na szczycie Pierścienica istniał także wybudowany w latach 50. XX wieku domek w stylu góralskim. Mieściły się w nim: biuro, przebieralnia i bufet. Budynek spłonął w latach 90. XX wieku. Sama skocznia, która po zamknięciu stała się platformą widokową, niszczała. Schody zostały zdemolowane i rozkradzione. Wchodzenie na obiekt stało się niebezpieczne, wydarzyło się kilka wypadków. Istniały pomysły aby na obiekcie powstały taras widokowy i ścianka wspinaczkowa. Mówiono również o remoncie, lecz ze względów finansowych nie doszło do niego. Ostatecznie 19 września 2006 roku skocznia została zburzona.

Posted in Pasma Górskie, Polecane, Posłowickie and tagged , .

Dodaj komentarz