Podjazd: Bęczków – góra Wymyślona z widokami na Łysogóry

Góra Wymyślona ( 415 m npm) położona jest w zachodniej części głównego pasma Gór Świętokrzyskich. Część ta różni się krajobrazowo od część głównej – porośniętej Puszczą Jodłową – bo tylko częściowo porośnięta jest lasem. Na Wymyśloną najwygodniej wjechać od strony wsi Bęczków. Podjazd jest męczący –  3 km wspinaczki, miejscami stromo. Przewyższenia – 111 m. Rower górski lub trekkingowy. Trasa najpierw prowadzi asfaltem, po dostaniu się na grzbiet Wymyślonej pojedziemy drogą polną, potem szutrem, ostatnie pół kilometra to ścieżka leśna. Po dostaniu się na grzbiet włączamy się na czerwony szlak pieszy – główny szlak Gór Świętokrzyskich im. E.Massalskiego. Podjazd wart pokonania ze względu na piękne widoki na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę.

Startujemy w Bęczkowie Niwy na skrzyżowaniu. Od razu widać pojazd. Po około 400 m odbijamy w lewo, drogą wyraźnie prowadzącą pod górę przy zabudowaniach.

Po pokonaniu pierwszego garbu, chwila wytchnienia – stromy zjazd.

Po naszej prawej stronie cały czas towarzyszyć nam będzie widok na Łysicę.

Cały czas drogą asfaltową podjeżdżamy jeszcze 1,5 km.  Miniemy ostatnie zabudowania i po kilkuset metrach wjeżdżamy na wypłaszczony grzbiet Wymyślonej.

Z wypłaszczenia roztacza się piękny widok na Radostową ( po lewej) i na Łysicę ( po prawej). Na wprost grupa drzew to las, którym dostaniemy się na szczyt Wymyślonej.

Jedziemy drogą polną w kierunku widocznego po prawej lasku. Z drogi polnej wjeżdżamy na drogę szutrową prowadzącą miedzy drzewa aż do skrzyżowania dróg polnych. Po prawej ścieżka prowadząca w lasek. Tu włączmy się na czerwony szlak pieszy.

Ścieżka zaprowadzi nas do grupy skał – to szczyt Wymyślonej. Niezwykle urokliwe miejsce, idealne na dłuższy odpoczynek. To również bardzo dobry punkt widokowy.

Zachęcam włączenia tego podjazdu do swojej trasy, zmęczenie będzie wynagrodzone jednymi z piękniejszych widoków na Łysogóry, Pasmo Klonowskie, a ze szczytu Wymyślonej także na pasma górskie położone na południe od Kielc.

Zapis podjazdu znajdziesz na traseo.pl. Kliknij napisz traseo.

Posted in Trasy and tagged .

Dodaj komentarz