Podjazd w Występie – kolarskie wyzwanie

Podjazd w Występie to kolarskie wyzwanie, które kieleckim kolarzom znane bardzo dobrze. Występa to nazwa niewielkiej podkieleckiej wsi i właśnie tam znajdziemy kawałek góry i asfalt, które poddadzą nas sprawdzianowi na wytrzymałość. Podjazd w Występie to jeden z trudniejszych podjazdów w Górach Świętokrzyskich.

Do wsi położonej na wzniesieniu prowadzą cztery drogi i każda oczywiście pod górę.

Najbardziej znany jest podjazd od strony południowo-wschodniej (od strony drogi szybkiego ruchu w kierunku Warszawy) z widokiem na charakterystyczny dach kościoła. Ten podjazd to zaledwie pół kilometra, natomiast nachylenie maksymalne wynosi 15%. Niepozornie wyglądająca górka potrafi zaskoczyć. Podjazd zaczyna się wcale nieźle, nachylenie nie jest duże, jednak z każdy, metrem jest trudniej. Warto się pomęczyć, bo przy dobrej pogodzie nagroda będą  piękne widoki na Pasma Klonowskie i Sieradowickie.

Drugi podjazd jest od strony północno-zachodniej, od strony lasów Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Te podjazd również liczy pół kilometra. Zaczyna się przy lesie na szutrowej nawierzchni, dopiero w połowie podjazdu jest asfalt. Na szczycie piękne widoki na lasy Parku Krajobrazowego.

Kolejne podjazdy to drogi od Zalezianki i od strony Belna. Podjazd w Występie położony jest przy Rodzinnym Szlaku Rowerowym „Śladami Tretrapoda” 

Posted in Pasma Górskie and tagged .

Dodaj komentarz