Powstańczym szlakiem – mur oporowy w Bobrzy

 Powstanie styczniowe, które wybuchło w nocy z 22/23 stycznia 1863 roku to krwawa część historii o ofiarności i bohaterstwie. Powstanie poniosło klęskę, zostało zdławione w sposób straszny i brutalny. Było największym polskim powstaniem narodowym i pomimo upadku pozostało w sercach Polaków, aby przez następne półwiecze kształtować  historię Narodu Polskiego. Walki trwały aż do jesieni 1864 roku, kiedy to Rosjanom udało się zdławić ten narodowo-wyzwoleńczy zryw.

Największa bitwa, która niestety zakończyła się klęską, miała miejsce pod Małogoszczem 24 lutego 1863 roku.  W tej bitwie trzecim batalionem dowodził Dionizy Czachowski, jeden z najdzielniejszych dowódców w powstaniu styczniowym, który pomimo braku wojskowego był urodzonym dowódcą. Wykazywał się niezwykłym talentem taktycznym, surowy dla podwładnych, bezwzględny dla zdrajców i Rosjan.  To dzięki Czachowskiemu i dowodzonemu przez niego batalionowi Langiewicz mógł wycofać się z Małogoszcza.

Jedną z bitew Dionizy Czachowski wraz z swoim oddziałem stoczył 10 czerwca 1863 roku w Bobrzy pod Kielcami.

„Cofając się przed przeważającymi siłami nieprzyjacielskimi na zachód, zajął Czachowski opustoszałe gmachy fabryki Banku Polskiego , a w tej improwizowanej twierdzy odpierał kilkakrotne ataki… relacja S. Zielińskiego (Bitwy i potyczki 1863-1864) walki w Bobrzy batalionu Czachowskiego z trzema rotami Czengierego (Onufry Czengiery dowódca stacjonującego w Kielcach pułku smoleńskiego, później naczelnik wojenny powiatu kieleckiego).

„Mieszkańcy Bobrzy zachowali w pamięci przebieg walki: … garstka powstańców rozsypała się w tyraliery na froncie dość dużym do Berlinki przez pola Podglinia ku Wyrowcom i stawiła dzielnie czoła Moskalom aż do wieczora. …gdy zabrakło amunicji, walczono bronią białą, walczono pięściami. Karol Ząbek syn organisty z Piekoszowa położył trupem od kuli 3 Moskali, drugim 3 roztrzaskał czaszki kolbą sztuceru, wreszcie padł, otrzymawszy 5 ran na wylot… Polaków rannych złożono w Barakach w zabudowanych fabrycznych, gdzie zaopiekował się nimi miejscowy felczer Chodakowski … Zabitych w liczbie 8 pochowano na cmentarzu miejscowym (wspomnienia z powstania 1863 r. [w:] Ziemia Kielecka nr 25 / 1916 r.)

Poległych 8 powstańców pochowano na cmentarzu w Ćmińsku, a Czachowski z oddziałem odszedł dalej w rejon Tumlina, Samsonowa i Zagnańska.

W 2008 roku na murze oporowym wmurowano tablicę, z wyrytym napisem
w 145 rocznicę /bitwy o Bobrzę/walczącym i poległym/powstańcom styczniowym/-wdzięczni mieszkańcy

Do muru oporowego dojechać można z Kielc za szlakami Green Velo. We wsi Porzecze przy odbiciu drogi na Oblęgorek, jest znak kierujący do muru oporowego w Bobrzy.

Źródło:  Powstanie1863.zsi.kielce.pl„Wędrowiec świętokrzyski”nr 113, styczeń 2016

Posted in Ciekawe miejsca, Zabytki and tagged .

Dodaj komentarz