Przełęcz Krajeńska – doskonały punkt widokowy

Przełęcz Krajeńska (430 m npm) położona jest pomiędzy zboczem Łysicy a Kraińskim Grzbietem, we wsi Krajno. Dojechać tu można drogą 752 od strony Górna lub od Świętej Katarzyny. Przełęcz Krajeńska to doskonały punkt widokowy i okazja do odpoczynku po parokilometrowym podjeździe.

Jak na dłoni niemal całe Pasmo Klonowskie: góra Barcza i wydłużony grzbiet Bukowej Góry, także Psarska Góra i Miejska Góra. Poniżej przełęczy jedna z najpiękniejszych w Górach Świętokrzyskich – Dolina Wilkowska z zalewem w Wilkowie. A tuż obok przełęczy, po prawej zalesiony masyw Łysicy (612 m npm) – najwyższy szczyt Łysogór i Gór Świętokrzyskich, . Zapewnione przepiękne widoki o każdej porze roku.

Na Przełęczy Krajeńskiej znajduje się duży parking. Zawsze jest ktoś tu podziwia widoki, jetem tam bardzo często i nie pamiętam kiedy byłam tam sama. Tylko jedno ale… Nie ma ławek. Znacznie wygodniej i przyjemniej byłoby popatrzeć na Góry Świętokrzyskie siedząc na ławce niż na krawężniku, latem zostaje jeszcze trawa 😉

Przy parkingu stoi piękny krzyż, na postumencie którego możemy przeczytać : „Na cześć i chwałę Panu Bogu Wszech mogącemu w Trójcy Świętej jedynemu Fundatorowie Franciszka Filipczak i Syn Baltazar z żoną Anną 1882”

Posted in Góry, Doliny, Przełęcze, Pasma Górskie and tagged , .

Dodaj komentarz