Przez górę Domaniówkę w Paśmie Masłowskim

Przejazd rowerem przez górę Domaniówkę to wycieczka pięknym lasem dębowym. Pokonujemy ją w całości czerwonym szlakiem pieszym, najlepiej rowerem górskim lub trekkingowym. Ta jazda zapewni rowerzystom dużo radości. Trudnością na trasie będzie podjazd na wydłużony grzbiet Domaniówki, a także zjazd kamienistym wąwozem.

Góra Domaniówka (418 m npm) to szczyt w Paśmie Masłowskim, w Górach Świętokrzyskich, zlokalizowany pomiędzy podkielecką Dąbrową a miejscowością Masłów Pierwszy. Górne partie Domaniówki porośnięte są lasem dębowym. Przez górę przechodzi szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków, i to właśnie tym szlakiem będziemy jechać.

Domaniówka jak i całe Pasmo Masłowskie zbudowana jest z piaskowców kwarcytowych, co łatwo rozpoznać po okruchach skalnych na szlaku. Będą nam towarzyszyły podczas całej trasy przejazdu rowerem przez górę Domaniówkę.

Czerwony szlak pieszy na Domaniówkę prowadzi ze wsi Dąbrowa od strony północnej.  Jest to jednak odcinek podmokły i trudny do pokonania.

Znacznie wygodniej dostać się na szlak od południowej strony Domaniówki. Prowadzi tam droga asfaltowa między zabudowaniami wsi Dąbrowa do granicy lasu, ostatni odciek asfaltu bardzo stromy, maksymalne nachylenie to 11%. Na granicy lasu wjeżdżamy na leśną drogę i od razu napotykamy czerwony szlak pieszy. Teraz czeka nas jeszcze kilometr wspinaczki drogą leśną. Miejscami trudno, kamienie, korzenie i koleiny po ciężkim sprzęcie.

Po pokonaniu kilometrowego podjazdu dostaniemy się wydłużony grzbiet Domaniówki. Tu czeka na nas przyjemna jazda pięknym lasem.

Po niemal płaskim przejeździe przez  grzbiet Domaniówki rozpoczniemy wyraźny zjazd. Trzeba uważać, bo zjazd jest stromy i kamienisty, przez niewielki wąwóz.

Po lewej stronie wąwozu, którym zjeżdżamy położona jest łąka. Warto się tam dostać, żeby móc podziwiać piękny widok na górę Klonówkę, wieś Masłów.

Widok na Domaniówkę od strony wschodniej, po zjeździe wąwozem.

Po wyjeździe  z wąwozu pojedziemy szlakiem wśród pól w kierunku Masłowa.

Dojedziemy do drogi asfaltowej, to ulica Modrzewiowa w Masłowie.

Domaniówka to jeden ze szczytów Pasma Masłowskiego, czerwonym szlakiem pieszym można dojechać stąd do Św. Katarzyny. To trasa mtb dla miłośników zmagań z górami 🙂

Posted in Trasy, Trasy Leśne and tagged .

Dodaj komentarz