Śladami Tetrapoda

Rodzinny Szlak Rowerowy „Śladami Tetrapoda” to trasa 18 km. Nawierzchnia asfaltowa 80%, poza tym drogi szutrowe i leśne. Szlak jednokierunkowy średniej trudności na rowery trekkingowe i górskie. Trudność na trasie to podjazdy, około 2.5 km podjazd przez całą wieś Zalezianka do wsi Występa, potem pagórkowate Belno i podjazdy w Zachełmiu.

Oznakowanie szlaku nierównomierne. Miejscami dobrze oznakowane, miejscami oznakowań brak lub znaki są stare i mało widoczne, natomiast trasa jest łatwa i przy skorzystaniu z mapy łatwo ją przejechać.

Największą atrakcją szlaku jest niewątpliwie kamieniołom „Zachełmie”. To wyjątkowe miejsce, to właśnie w tym kamieniołomie odkryto tropy tetrapoda. Odkrycie śladów najstarszych tetrapodów, stanowiących ogniwo przejściowe pomiędzy rybami a zwierzętami czworonożnymi, przesunęło datowanie wyjścia kręgowców ze środowiska wodnego na ląd o około 18 milionów lat wstecz. Fakt, że tropy tetrapoda znaleziono właśnie tu w Zachełmiu, jeszcze bardziej potwierdził wyjątkowość Gór Świętokrzyskich jako „raju geologicznego”, liczącego się w skali europejskiej.

Trasę rozpoczynamy przy kamieniołomie w Zachełmiu, od 2010 roku jest to rezerwat przyrody nieożywionej. Ogromną zaletą tego miejsca jest to, że stanowiska geologiczne możemy obejrzeć z bliska, można podejść i dotknąć śladów łapek tetrapoda, czy doskonale widoczną niezgodność strukturalną (kątową). To miłe miejsce na początek i koniec trasy. Ławki na terenie kamieniołomu pozwolą wygodnie nacieszyć się ciszą i pięknymi widokami na historię Ziemi – dobrze widoczne skały.

Z kamieniołomu ruszamy drogą szutrową w dół, w pola. Zjeżdżamy szutrem w dolinę rzeki Bobrzy do wsi Zachełmie. Po dojechaniu do drogi asfaltowej we wsi za znakami szlaku jedziemy w prawo. Dojeżdżamy do ostatnich domów, do skrzyżowania. Asfalt odbija w prawo, szlak prowadzi prosto drogą gruntową. Z tego skrzyżowania warto zjechać w lewo nad zalew widoczny z drogi. To niewielki zbiornik i urokliwe miejsce na odpoczynek.

Wracamy na szlak, na drogę gruntową kierującą do lasu. Przed nami 2 kilometry jazdy najpierw drogą polną skrajem lasu, a potem bajkowym lasem doliny Bobrzy.

Po wyjechaniu z lasu należy skierować się w lewo do drogi asfaltowej między widocznymi domami. Teraz asfaltem lekko pod górę, aż do skrzyżowania. Stąd zobaczymy duży parking i drogę ekspresową S7 w kierunku Warszawy. Jedziemy prosto kilkaset metrów drogą dojazdową wzdłuż ekspresówki i w dół do skrzyżowania przy wiadukcie. Po lewej stronie widać stromy podjazd do wsi Występa, my zaś jedziemy za znakami w prawo pod wiadukt. Przedostajemy się na drugą stronę drogi ekspresowej. Dojeżdżamy do skrzyżowania z dawną drogą Warszawa – Kielce. UWAGA! Tu brak znaków, jedziemy w lewo. Teraz szeroką drogą asfaltową lekko w dół. Czekają nas 3 kilometry jazdy szeroką, wygodną drogą, ruch znikomy, lokalny.

Przejeżdżając przez wieś Gózd po prawej stronie możemy podziwiać widoki na Pasmo Klonowskie. Dojeżdżamy do Łącznej, na wprost widoczne zabudowania centralnej części Łącznej, w tle góry Pasma Sieradowickiego. Przy tablicy Łączna na skrzyżowaniu kierujemy się w lewo na wieś Zalezianka. Ponownie przekraczamy drogę ekspresową i przejeżdżamy wiaduktem na drugą stronę.

 Ze szczytu wiaduktu roztaczają się przed nami widoki na rozległy las Suchedniowsko – Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego.

Z wiaduktu jedziemy prosto w dół . Przy pierwszych zabudowaniach, po prawej, tablica kieruje nas nad zalew Jaśle. Warto tam pojechać, bo to urokliwe i spokojne miejsce, w sam raz na chwilę odpoczynku, lub kąpiel jeśli mamy ochotę. Szlak „Śladami tetrapoda” prowadzi prosto przez wieś Jaśle. Na końcu wsi dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym jedziemy w lewo wjeżdżając do wsi Zalezianka. Od tego momentu czeka nas niemal 3 kilometrowa wspinaczka do wsi Występa.

W Zaleziance po lewej lekko z tyłu widoczne Pasmo Sieradowickie. Podjazd kończy się na skrzyżowaniu w Występie, najwyżej położonym punkcie na szlaku „Śladami Tetrapoda” – jesteśmy na 420 m npm.

Teraz czeka nas niezwykle ciekawy przejazd przez wieś Belno. To 4 kolejne górki, na które się wspinamy, ogólnie jednak teren się obniża, w odwrotnym kierunku pokonanie wsi Belno jest dużo bardziej wymagające. Wraz z ostatnim podjazdem kończy się Belno. Od tego momentu drogą pośród lasów dotrzemy prosto do Zagnańska. Tu na pierwszym skrzyżaniu kierujemy się w lewo na Zachełmie. A następnie w prawo przez malutki mosteczek w kierunku kopalni Zachełmie, jak informuje tablica. Do pokonania zostały nam dwa ostatnie podjazdy. Droga pomiędzy zabudowaniami, a murem cmentarza zawiedzie nas na skrzyżowanie przy kościele w Zachełmiu. Tu w lewo za tablicami kierujemy się do kamieniołomu Zachełmie, skąd startowaliśmy.

Rowerowy Szlak Rodzinny „Śladami Tetrapoda” jest niezwykle urokliwy i ciekawy. Warto osobiście zobaczyć odciski stóp znanego tetrapoda, zrelaksować się nad zalewem w Zachełmiu i wsi Jaśle, pokonać jedne z fajniejszych podjazdów w okolicy i zobaczyć piękne zagnańskie lasy.

Zapis trasy poniżej, kliknij napis traseo.

Informacja o kamieniołomie: szlakarcheogeo.pl

Posted in Rodzinne Szlaki Rowerowe, Szlaki, Szlaki znakowane poza Kielcami and tagged , .

Dodaj komentarz