Trasa wokół Klonowa

Trasa dookoła Klonowa to ciekawa propozycja dla tych, którzy lubią jazdę szutrami i lasami. Trasa zaczyna się i kończy we wsi Klonów. To jedyne i wyjątkowe miejsce na trasie skąd można podziwiać całe Pasmo Łysogór, od Łysej Góry znanej z legendy o sabatach czarownic, przez Łysicę, najwyższy szczyt Gór świętokrzyskich, po zachodni kraniec pasma – góry Wymyśloną i Radostową. Pozostała część prowadzi wspaniałymi lasami Pasma Klonowskiego, również Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.

Trasa na pętli o długości 16 km. Przewyższenia 407 m. Nawierzchnia asfalt 7 km, szutry 9 km.

Atrakcje na trasie: Klonów – punkt widokowy na całe Pasmo Łysogór, pomnik przyrody nieożywionej „Bukowa Góra” na terenie Świętokrzyskiego Parku narodowego, leżący na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym.

Trasa dookoła Klonowa rozpoczyna się w centralnej części wsi Klonów, na placyku ze skrzyżowaniem. To jeden z najlepszych punktów widokowych w Górach Świętokrzyskich. Można zobaczyć stąd całe pasmo Łysogorskie, z widoczną wieżą telewizyjną na Łysej Górze, zalesionym szczytem Łysicy (612 m npm), także Przełęcz Krajeńską, Kraiński Grzbiet i Górę Wymyśloną.

Początkowo jechać będziemy asfaltem. Z placyku – skrzyżowania jedziemy w lewo pod górę, za ostatnimi zabudowaniami i tablicą oznaczającą koniec Klonowa wjeżdżamy na drogę wśród lasów i tak będzie przez najbliższe 14 km. Po przejechaniu nieco ponad kilometra dojeżdżamy do skrzyżowania.

Ruszamy w prawo, nadal asfaltem. Czekają nas trzy kilometry wspinaczki, bo będziemy zdobywać Bukową Górę (484 m npm), najwyższy szczyt Pasma Klonowskiego. W połowie podjazdu miniemy tabliczkę informującą, że wjeżdżamy na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Bukowa Góra została włączona do ŚPN w 1996 roku ze względu na obecność na tym terenie zespołów leśnych żyznej buczyny karpackiej. Dojeżdżamy na szczyt wzniesienia, tu po lewej stronie znajduje się szlaban i słabo widoczne, bo zasłonięte roślinnością, dwie tablice. Na jednej z nich zobaczymy przedstawiony obszar ŚPN, na drugiej mapę Gór Świętokrzyskich. Kierujemy się za szlaban, wyraźna ścieżka zaprowadzi nas do pomnika przyrody nieożywionej „Bukowa Góra”. Lekko pod górę, po kamienistej dróżce po 400 m docieramy do dużych bloków skalnych. Wysokie do pięciu metrów ostańce piaskowca kwarcytowego to kulminacja Bukowej Góry, jesteśmy w najwyższym punkcie trasy. Przy skałkach można odpocząć, są tu stoliki z ławkami, a informacje o Bukowej Górze przeczytamy na tablicy informacyjnej.

Spod skałek wracamy do asfaltowej drogi i jedziemy około pół kilometra w kierunku, z którego przyjechaliśmy. Po lewej stronie zobaczymy wjazd na szutrową drogę ze szlabanem. To droga pożarowa numer 1. Czeka nas 3,5 km zjazdu po starym pokruszonym asfalcie i grubym szutrze. Przejazd będzie ciekawy, bo pierwszy odcinek drogi jest bardzo rzadko uczęszczany, a co za tym idzie drzewa rozrosły się tworząc niski gęsty tunel. Trzeba jechać zgiętym w pół, żeby nie obrywać gałęziami po twarzy. Pajęczyny na oczach i policzkach to tutaj normalka ;). Mniej więcej w połowie tego zjazdu będzie coś na kształt malutkiej pętli szutrowej. Droga w prawo prowadzi do Klonowa. My jedziemy w dół, teraz już wygodniej w pozycji wyprostowanej. Dojeżdżamy do skrzyżowania leśnych dróg.

Jedziemy w prawo. Kolejne 3,5 km prosto. Tu utrudnieniem może być dość gruby bruk. Mocno wytrzęsie, natomiast kiedy nie jest mokro da się jechać nieco mniej kamienistym skrajem drogi. Cały czas prosto aż dojedziemy do asfaltowej drogi, którą przecinamy i wjeżdżamy w szutrową drogę po drugiej stronie. To lasy barczańskie. Kolejna porcja bruków i szutrów. 3 km cały czas lekko pod górę. Docieramy do kolejnego szlabanu, ostatniego na naszej dzisiejszej trasie. Za szlabanem wjeżdżamy na asfaltową drogę i kierujemy się w prawo. Do pokonania ostatni podjazd. Koniec podjazdu to skrzyżowanie, na którym skręcamy w stronę Klonowa. Końcowe kilometr to zjazd na placyk W Klonowie, ten z którego zaczynaliśmy jazdę.

Po leśnej trasie miło znów popatrzeć na rozległy Łysogórski widok.

Zapis trasy, kliknij w napis traseo.

Posted in Trasy, Trasy Leśne and tagged .

Dodaj komentarz