Wokół Doliny Bodzentyńskiej – mała pętla

Bodzentyn to miasteczko w Górach Świętokrzyskich,  położone nad rzeką Psarką w rozległej Dolinie Bodzentyńskiej, u stóp Pasma Klonowskiego. Dolina Bodzentyńska to najbardziej malownicza dolina Gór Świętokrzyskich, otoczona od południa zboczami Łysogór i Pasma Klonowskiego od północy Pasmem Sieradowickim. Trasa małej pętli Wokół Doliny Bodzentyńskiej prowadzi  jej zachodnią częścią.

Długość trasy: 26 km. Przewyższenia 70 m. Podłoże mieszane: asfalt, szutry,  polna droga, łąka. Zalecany rower: górski lub trekkingowy. Trasa raczej łatwa, trudność to podjazdy, krótkie, natomiast momentami strome. Trasa prowadzi drogami wiejskimi o znikomym ruchu drogowym, jedynie w Bodzentynie duży ruch, należy zachować szczególną ostrożność.

Start i meta na skrzyżowaniu we wsi Psary – Stara Wieś przy budynku straży pożarnej. Kierujemy się na zachód, po kilkuset metrach skręcamy w prawo drogą w lekko dół, żegnając Psary Starą Wieś. Otwiera się przed nami widok na Dolinę Bodzentyńską.

Za główną drogą, asfaltem dojeżdżamy do wsi Psary Podłazy. Po lewej mamy zalesione wzgórze Bukowej Góry, po prawej zaś Dolina Bodzentyńska z widocznymi wzgórzami Pasma Sieradowickiego.

Dojeżdżamy do wsi Hucisko, to kolejna spokojna wieś, którą mijamy. Ruch znikomy, urokliwie i spokojnie. W Hucisku jedziemy wciąż za główną drogą, przy  krzyżu pod kątem prostym w prawo, gdzie jest tabliczka oznaczająca koniec wsi.

Dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą szutrową, skręcamy w nią w lewo. Przed nami droga wzdłuż Psarki, która jest maluteńką rzeczułką,  a jej bieg znaczą kępy krzewów. Jedziemy prosto półtora kilometra. Po lewej zalesione wzgórze Bukowej Góry – najwyższego wzniesienia Pasma Klonowskiego. Drogą, na której jesteśmy dojeżdżamy do skrzyżowania polnych dróg.

Skręcamy w prawo, jedziemy lekko pod górę. Po prawej widok na Dolinę Bodzentyńską. Polna droga łączy się z brukowaną, która łączy się z asfaltową, to wieś Wiącka, jedziemy prosto w drogę szutrową.

Drogą szutrową dojeżdżamy do drogi asfaltowej, tu w prawo. Jesteśmy we wsi Wzdół Rządowy, kierujemy się na widoczna wieżę tutejszego kościoła. Przy kościele skręcamy w lewo, na Wzdół Parcele

Teraz w lewo lekko pod górę kierując się na Wzdół Parcele. Po podjeździe mijamy  drogę asfaltową, skręcającą w prawo. Po chwili w prawo odbija droga polna. Tu skręcamy. Przed nami piękny widok na Dolinę Bodzentyńską. Jedziemy drogą między polami, dojedziemy do pola, gdzie pozornie droga kończy się. Tu w prawo, kierując się na widoczny słup wysokiego napięcia. Przy słupie ścieżką w lewo, w kierunku zabudowań do asfaltu.

Asfaltem w prawo. jesteśmy we wsi Ścięgnia. Jedziemy w dół, przed nami dolina, a za nią Pasmo Klonowskie.

Przez skrzyżowanie prosto do wsi Kamieniec, we wsi w lewo. Na końcu drogi, na rozwidleniu szutrowych dróg, ponownie w lewo. Przekraczamy drogę asfaltową i jedziemy szutrem lekko pod górę.

 Na końcu podjazdu droga skręca w prawo, w wieś Leśna – Stara Wieś. Przejeżdżamy ją całą.

Za wsią na skrzyżowaniu, w lewo i po chwili w prawo na Podkonarze. Jadąc cały czas drogą asfaltową, mijamy wieś. Droga skręca pod kątem prostym w prawo i po około 2 km po lewej pokażą się zabudowania Bodzentyna z widoczną wieżą kościoła i ruinami zamku na wzgórzu.

Dojeżdżamy do Bodzentyna. Na skrzyżowaniu w lewo. Przy skwerku z sadzawką w lewo i pod górę brukowaną ulicą do ruin zamku. O zamku przeczytasz tutaj .

 

Sprzed ruin wracamy do skrzyżowania, gdzie wjechaliśmy do Bodzentyna. Mijamy to skrzyżowanie i jedziemy prosto. Na najbliższym rozwidleniu dróg w lewo. Tu za główną drogą dojedziemy do  wsi Psary Stara Wieś, do miejsca startu.

Trasa niezwykle malownicza, przyjemna do jazdy, prowadzi niezwykle urodziwymi zakątkami Gór Świętokrzyskich. Polecam także jako trasę rodzinną.

Przebieg trasy poniżej, kliknij w napis traseo.

Posted in Trasy, Trasy Widokowe and tagged .

Dodaj komentarz